
Mi jön a stratégia után? A DANU egyetemi kurzusa a Diósgyőri Acélművek jövőjéről
Ahogy korábban beszámoltunk róla, 2024-ben a DANU, az Ex Ante és az Ex-Act Project tanácsadó irodák konzorciuma készítette el a Diósgyőri Acélművek barnamezős revitalizációs és fejlesztési stratégiáját.
A munka részeként foglalkoztunk a 130 hektáros ipari terület gazdaságfejlesztésével és hasznosításával, mestertervet készítettünk a városépítészeti feladatok és az örökségmenedzsment összehangolására és javaslatot tettünk a tulajdonviszonyok rendezésére. A területtel kapcsolatos stratégiai cél egy 21. századi, városi ipari negyed létrehozása, ahol a több mint kétszáz éves múltú ipari tevékenységek együtt élnek városi funkciókkal és szolgáltatásokkal. Az Acélművek így válhat a régió gazdaságfejlesztési motorjává, illetve Miskolc városrészeit összekapcsoló élő negyeddé, ahol a gyártás mellett kulturális, turisztikai és közösségi helyszínek is megtalálhatók.
Erre a stratégiai tervre épül a Budapesti Műszaki Egyetem Urbanisztika Tanszékén idén elindult Településtervezés tantárgy, amelynek keretében a hallgatók a mesterterv felvetéseit továbbfejlesztő javaslatokon dolgoznak.
A projektek kitérnek az azonnali, a terület megismerését és márkaépítését támogató akciókra, a rövid távú, időszakos hasznosítási koncepciókra és a hosszabb távon megvalósítható, végleges fejlesztésekre.
Az előzetes kutatások és elemzések után a kurzus résztvevői március végén egy háromnapos terepbejáráson vettek részt, ahol személyesen is megismerték a választott beavatkozási helyszíneket, és találkoztak helyi szereplőkkel és a város vezetőivel, akikkel egyeztették a javaslataikat és a felmerülő igényeket.
Ezután következik a projektek kidolgozása, amelyeket a félév végére a DANU szakmai támogatásával megvalósítható csomagokká fejlesztenek a hallgatók. Bízunk benne, hogy ezekre építve már a közeljövőben több pilot program is el tud indulni az Acélművekben!










Fotók: Kádár Bálint, Köves Bálint, Szemerey Samu