Korszerű, hatékony és elegáns székházat alkottunk meg az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) számára a 13. kerületi Szabolcs utcában. A már átadott, 15.000 négyzetméteres épületegyüttes irodánk egyik legnagyobb volumenű saját tervezésű, megvalósult projektje. A komplexumot minden ízében úgy alakítottuk ki, hogy megfeleljen a legmagasabb uniós, szakmai és technológiai követelményeknek, miközben megőrzi az intézmény történelmi örökségét is.
Egy telephelyre vonta össze a korábban két helyszínen működő OGYÉI a tevékenységét, amihez a régi Szabolcs utcai kórház egyes, négyes és 4/a épületét jelölték ki. A feladat az volt, hogy az átalakítással korszerű, biztonságos és hatékony laboratóriumi és irodai környezet jöjjön létre, amely a legfrissebb európai uniós előírásoknak is megfelel. A projekt során a megrendelői igényeket vetettük össze egy meglévő épület kötöttségeivel. A tervezett új irodák és laborok egy korábbi kórházépület falai között kaptak helyet, amelyet az igényekhez igazodva terveztünk át és bővítettünk kortárs elemekkel. A teljes tervezési folyamat mellett a szakági koordinációt és a tervezői művezetést is elláttuk.
Az elvárásokat proaktívan kezelve, a kezdeti elképzeléseknél egy jóval komplexebb programmal álltunk elő, ami az egész fejlesztés hatékonyságát és minőségét jelentősen megemelte. Ennek eredményeként az ügyféllel együtt gondolkodva nem csupán egy székházat, hanem egy egész telephelyet újíthattunk meg. A csapatunk által újragondolt koncepció lehetővé tette, hogy az OGYÉI tevékenységei – beleértve a gyógyszerészeti és élelmezés-egészségügyi vizsgálatokat – egy helyen, integrált módon valósuljanak meg, ezáltal javítva az intézet működésének hatékonyságát és a szolgáltatások minőségét.
A fejlesztéssel egy korszakokon átívelő, és emiatt széttartó épületegyüttesben kellett formavilágát és funkcióit tekintve is harmóniát teremteni. Az egyes és négyes épület eredetileg a 19. század végén és a 20. század elején épült falas szerkezettel, poroszsüveg födémekkel. A 4/a épület azonban már egy, a nyolcvanas évek elején épült pillérvázas ház, ami anyaghasználatában, szerkezeti rendszerében és tömegformálásában is markánsan elkülönült a századfordulós kórházépületektől. Ez a kontrasztos illeszkedés a mostani felújítás során is megmaradt vezérelvként.
A Dózsa György út felőli egyes épületben irodákat alakítottunk ki, míg az egyes és a négyes ingatlanok közti nyaktagban közösségi terek kaptak helyet. A négyes épületben vegyesen irodák és laboratóriumok működnek, míg a 4/a ingatlanban szintén vizsgáló laborok találhatók. Az együttes harmonikus befejezettségét szerettük volna visszaállítani, így a szárnyakat összekötő függönyfalas szerkezet és a tetőterek helyére kerülő acél szerkezetű új szint összefogják az épületeket. A karakteres párkányszerkezet mindezt megnyugtatóan lezárja. Az egyes és négyes épületek közötti összekötés megmaradt, de kortárs formában újragondolva, ahol a függönyfalakkal határolt szellős, világos területeken szintenként alakulnak ki találkozási helyek nagyméretű teakonyhákkal és a pihenőterekkel. A bővítés során tervezőink törekedtek az eredeti tégladíszes homlokzat minél hűbb megőrzésére. Ennek megfelelően a homlokzatok díszítése és színezése harmonizál az eredetivel, miközben modern elemekkel egészül ki.
A közlekedési rendszert alapjaiban kellett átdolgoznunk, hogy minden terület kerekesszékkel is megközelíthető legyen. A területen 10 db új, részben elektromos és akadálymentes autó és 46 db kerékpár parkolóhely jött létre. Az intézmény körül 13.000 m2 zöldterületet alakítottunk ki, hogy még vonzóbbá tegyük a fejlesztést.